Wbrew opinii sceptyków w polskim klimacie opłaca się instalacja fotowoltaiczną. Mimo, że utarło się już stwierdzenie, że w Polsce „nie ma słońca nieomal przez dziewięć miesięcy w roku“. Słońce jest, a lato bywa gorące. Ostatnie lata bardzo do tego przekonują. I nasze dane to potwierdzają. Wzięliśmy na warsztat dane z roku 2020 z instalacji fotowoltaicznej, którą zainstalowaliśmy jako jedną z naszych realizacji i przekonaliśmy się, że warto.
Suma energii wygenerowanej w 2020 r. przez naszą przykładową instalację prawie dwukrotnie przekroczyła przeciętne roczne zapotrzebowanie pięcioosobowej rodziny. A to oznacza, że przy prawidłowej konfiguracji całej instalacji właściciel domu w rozliczeniu rocznym nie musiał wydawać pieniędzy na opłaty do dostawcy energii.
Warto przy tym jednak zaznaczyć, że nie można traktować takiej instalacji fotowoltaicznej jako samodzielnego źródła energii dla domu. Może jednak z powodzeniem być jednym z co najmniej dwóch źródeł. Wynika to z dwóch dość klarownych względów. Po pierwsze - sama instalacja do swojego funkcjonowania potrzebuje mieć zasilanie, a podłączenie do sieci energetycznej jest potrzebne, żeby było ujście dla nadmiarowej energii generowanej przez instalację. Po drugie - nie we wszystkich miesiącach światła słonecznego jest dość dużo, aby zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię wyłącznie z tego źródła. Rozliczenie korzyści musi więc odbywać się w ujęciu całorocznym. Po całym roku funkcjonowania prawidłowo zainstalowanej fotowoltaiki bilans kosztów i korzyści powinien być zadowalający dla inwestora.
Jeśli interesują Cię szczegóły w zakresie przeciętnego rocznego zapotrzebowania na energię gospodarstw domowych różnej wielkości, a także ile dokładnie nasza instalacja wyprodukowała energii - koniecznie pobierz nasz poradnik pod tytułem: „Wykończ do tak, aby to on ciebie nie wykończył“.
Dowiesz się z niego również jakie jest rozłożenie na poszczególne miesiące produkcji energii przez domową instalację fotowoltaiczną.
Nasz poradnik podzielony jest na ultrakrótkie, przyjazne czytelnikowi rozdziały, w których na łącznie dwunastu stronach zwracamy uwagę na istotne szczegóły, o których osoby budujące i wykańczające dom najczęściej zapominają lub mają co do nich błędne przekonania. Szczególnie, gdy robią to pierwszy raz.
A zatem jeśli właśnie przymierzasz się do budowy, wykończenia lub remontu domu - koniecznie przeczytaj nasz praktyczny poradnik.