Jeśli nowy dom jest w twoich planach na przyszły rok, pomyśl o budowie jak o bliskiej osobie, którą chciałabyś ucieszyć prezentem pod choinką. Mamy coś, co spodoba się i tobie – to spokojna głowa na etapie prac budowlanych i instalacyjnych.
Zlecając projekt domu, jako inwestor powinnaś wiedzieć jaki produkt chcesz otrzymać. Musisz przemyśleć jakie instalacje potrzebujesz, jakie sprzęty AGD zamierzasz kupić. Jeżeli wiesz, że niektóre rzeczy będziesz robić dopiero za jakiś czas (np. z powodu ograniczeń finansowych), to powinnaś poinformować o tym projektanta, aby ten uwzględnił w projekcie możliwość rozbudowy danej instalacji. Projekt zawiera oczywiście wszystkie instalacje, musi być kompletny i zwykle zawiera szacunkowy kosztorys budowy domu.
Mając już projekt domu, inwestor szuka generalnego wykonawcy, który dom ten wybuduje. Znajduje się go zwykle z polecenia, ale czasem wysyła się zapytania do podmiotów, które można znaleźć w internecie. Najczęściej trzeba się liczyć z tym, że na tym etapie kosztorys już będzie odbiegać od wcześniej założonego (obecnie wynika to z dynamicznie zmieniających się cen materiałów i rosnących kosztów robocizny).
Generalny wykonawca (GW) zwykle dobiera sobie branżowych podwykonawców (elektryka, hydraulika, alarmowca) lub korzysta z tych wybranych przez ciebie – możesz zatem, już na tak wczesnym etapie, odpowiednio pokierować losami budowy, a w szczególności domowych instalacji, ponieważ podwykonawcy GW mogą nie znać twoich oczekiwań. Upewnij się, że dokładnie znasz swoje potrzeby i już na tym etapie zwróć uwagę generalnemu wykonawcy, na czym dokładnie ci zależy.
Instalacje i systemy są dla domu jak układ nerwowy dla ciała. Jeżeli budujesz dom, a każda branża wykonawcza jest w rękach innego podmiotu, upewnij się, że wszyscy wykonawcy działają zespołowo i komunikują się między sobą. Jeżeli nie, może to skutkować konfliktem między poszczególnymi instalacjami i branżami. Porozmawiaj z szefem ekipy wykonawczej, zapytaj go o te kwestie. Project Manager w takim wypadku powinien jasno i klarownie wyjaśnić, jaką przyjął strategię w kwestii unikania międzybranżowych konfliktów. Ważne jest także harmonogramowanie prac, biorące pod uwagę proces przekazywania sobie nawzajem budowy między wykonawcami.
Kwestię tę można uprościć, zlecając montaż instalacji domowych jednemu podmiotowi, który zajmie się tym kompleksowo, a jego doświadczenie pozwoli mu uniknąć jakichkolwiek niekorzystnych relacji międzyinstalacyjnych jeszcze przed rozpoczęciem prac obejmujących konkretnie daną branżę – hydraulikę, elektrykę, wentylację, itd. Nawet jeśli wszystko jest jasne na etapie projektu, niekomunikujący się między sobą zespół różnych wykonawców może popełnić błędy na styku różnych branż. Jeżeli wszyscy fachowcy pracujący nad instalacjami są z jednej firmy – ryzyko błędów znacząco zmniejsza się, o ile oczywiście firma zdobyła już odpowiednie doświadczenie.
Jak najwcześniej zaplanuj wszystko, o czym marzysz: suszarka do prania? promienniki na tarasie? lodówka z kostkarką? Uwzględnij to wszystko w projekcie. Nawet jeżeli teraz koszty budowy sprawiają, że nie stać cię na to w danym momencie, a twoje obecne sprzęty nie potrzebują aż tyle miejsca. Bardzo wyrazistym przykładem, w którym takie podejście bardzo się sprawdza, jest montaż zewnętrznych rolet okiennych. Jeżeli nie przewidzisz ich na samym początku, późniejszy montaż może być zwyczajnie niemożliwy.
Marzenie o wygodnym domu musi być skonkretyzowane w szczegółowym planie również z innego względu. W trakcie budowy nie wszystkie decyzje podejmie za ciebie wykonawca. Tym samym, twój plan i wizja muszą być na tyle solidne, abyś ty lub twój partner nie musieli się zastanawiać się co zrobić, gdy któreś z was odbierze telefon od wykonawcy nalegającego na szybką decyzję.
Firmy odpowiedzialne za ofertowanie instalacji często bardzo ogólnikowo opisują swoje oferty – „system alarmowy – cena 5 tysięcy złotych” to zbyt skąpy element potencjalnej wyceny. Jakie czujki w tym systemie są wykorzystywane? Czy nie będą wywoływały fałszywych alarmów? Czy centralka wyśle do ciebie powiadomienie o włamaniu? Wszystkie te informacje powinny być w ofercie dotyczącej poszczególnych elementów instalacji. Jasne i klarowne. Wtedy wiesz za co płacisz.
Jeżeli już jesteś na etapie budowy, a twój obecny zespół wykonawców branżowych, odpowiedzialnych za dostawę i montaż poszczególnych instalacji przyprawia cię o migrenę, lub jeżeli sam dobór odpowiednich wykonawców to trudny do skoordynowania proces, proponujemy, żebyście rodzinnie zaprosili nas do realizacji waszego projektu.
Nasz specjalista prostym i zrozumiałym językiem wprowadzi was w szczegóły instalacji proponowanych przez Automatiq.
Mamy teraz specjalną świąteczną ofertę – jeżeli uzgodnimy i podpiszemy umowę jeszcze przed Sylwestrem, kosztorys sporządzimy według cennika z 2021 roku. Nietrudno domyślić się, jak dużą oszczędność może to przynieść.
Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, zapisz się na nasz newsletter – wówczas od razu po zapisie otrzymasz bezpłatny poradnik, w prosty sposób opisujący wszelkie wymagające uwagi elementy procesu instalacyjnego i poznasz nasze podejście do pracy!