Wbrew pozorom, wydając więcej pieniędzy na okablowanie i przygotowanie „infrastruktury” już na początku urządzania domu, zrobisz sobie prezent na później. Jeżeli będziesz
oszczędzać na etapie infrastrukturalnym, może okazać się później, że brakuje Ci czegoś, co określamy angielskim terminem „headroom”. W przełożeniu na polski będzie to potencjał, który dom będzie posiadał do bezproblemowego podłączenia nowych urządzeń i rozwiązań
Po pierwsze, nadmiarowe okablowanie ogranicza późniejsze koszty z uwagi na to, że łatwiej użyć przewodu, który istnieje i biegnie już w ścianie, niż takiego, który tam należy dopiero umieścić. Jeżeli kabla w ścianie nie ma, niezbędne jest wykonanie szeregu czynności, które na jakiś czas uczynią nasze życie mniej komfortowym – co odczujemy także w portfelu. Bruzdowanie kanałów kablowych celem estetycznego rozmieszczenia układu nerwowego naszego domu wiąże się bowiem z kosztami remontu.
Drugi aspekt takiego scenariusza dotyczy po prostu komfortu – prace remontowe wyłączą dom z wygodnego użytkowania, wygenerują także sporo bałaganu i innych niedogodności. Odsunięte od ścian meble, dziury w tynku, które należy zagipsować i pomalować, pył, bałagan, hałas, itd.
Nadmiarowe planowanie kabli oznacza, że sieć przewodów pozwoli na dołożenie dodatkowych urządzeń, bez potrzeby remontowania całego domu. Przykład: na etapie planowania wiemy, że poza pralką chcielibyśmy mieć w nim także osobną suszarkę. O ile temat wydaje się banalny, to brak dodatkowego gniazda w miejscu, w którym stoi pralka może oznaczać, że do podpięcia tejże suszarki (której na tym etapie jeszcze nie mamy) potrzebny będzie przedłużacz lub rozgałęziacz, co nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. Może się też okazać, że jeden bezpiecznik w rozdzielni będzie niewystarczający.
Wiedząc na etapie planowania, że chcielibyśmy dysponować systemem kina domowego 5.1 należy pomyśleć o umieszczeniu okablowania w ścianach salonu będącego naszą salą odsłuchowo-kinową, co z pewnością przyczyni się do polepszenia estetyki pomieszczenia – kable głośnikowe nie będą leżeć na podłodze. Warto pomyśleć, ile tych kabli leżałoby na podłodze przy systemie Dolby Atmos 9.2. Trzeba więc wiedzieć, że relatywnie nieduży koszt okablowania da nam komfort estetyczny w zakresie planowania takiego systemu na przyszłość – wieszamy głośniki, podłączamy do gotowych kabli i możemy cieszyć się kinem domowym.
Planowanie „do przodu” dotyczy w zasadzie każdego innego systemu czy przyłączy, jednak przykład z kablami jest najbardziej jaskrawy; pokazuje bowiem, że główny element systemu, który w naszych głowach może wydawać się tym najistotniejszym, okaże się bezużyteczny bez odpowiedniego zaplecza. Zatem zawsze planuj dom „na wyrost”. Pomyśl o swoich marzeniach i przyszłych elementach wyposażenia, które chciałbyś posiadać. Nawet jeśli na etapie budowy nie zakładasz dalszego rozwoju, to pamiętaj jak szybko rozwija się technologia i już dzisiaj warto sobie zapewnić możliwość komfortowego i estetycznego wprowadzenia innowacyjnych elementów w Twoim domu
- tu powinien się pojawić nowoczesny elektro-instalator, który przedstawi możliwości w zakresie optymalnego okablowania
Planując okablowanie pamiętajmy, że technologia w zawrotnym tempie rozwija się. To, co dziś może zdawać się abstrakcją, nawet w przyszłym roku może dotyczyć i Ciebie. Czy sądzisz, na chwilę obecną, że potrzebujesz stacji ładowania samochodu elektrycznego? O ile teraz odpowiedź może być przecząca, o tyle w przyszłości posiadanie tego typu ładowarki w domu może okazać się niezbędną koniecznością. Relatywnie tanio można jednak „zabezpieczyć się” na przyszłość, poprzez wytyczenie ścieżki i położenie kabla zasilającego w odpowiednim miejscu. Inwestycja taka może za jakiś czas okazać się bezcenna. Chcesz w przyszłości np. zamontować panele fotowoltaiczne na dachu, jednak na etapie budowy uważasz, że to wydatek na lata późniejsze? Zamontuj okablowanie. Bądź gotowy na bezproblemowe rozszerzenie zdolności Twojego domu w przyszłości zapewniając mu niskim kosztem zdolność do przyjęcia modernizacji. Można stwierdzić, bez najmniejszych wątpliwości: kable stanowią element, który jest kluczowy w kontekście skalowalności domowych instalacji.
Jakkolwiek przewrotnie to zabrzmi – oszczędności na przyszłych remontach będziesz generować na pierwszych etapach budowy. Jeśli planujesz budowę domu, zapraszamy do naszego showroomu. Z ogromną chęcią pomożemy Ci w takim zaprojektowaniu instalacji domowych, by te oferowały duży potencjał modernizacyjny, jednocześnie sprawiając, że unikniesz remontowego dyskomfortu w przyszłości.
zapisz się na nasz newsletter – wówczas od razu po zapisie otrzymasz bezpłatny poradnik, w prosty sposób opisujący wszelkie wymagające uwagi elementy procesu instalacyjnego i poznasz nasze podejście do pracy!